Friday, March 23, 2012

ЕВРОВИЗИСКИ ПАНАЃУРОва Евровизијава никогаш не сум ја сакал, ама да кажам дека не сум ја гледал, ќе Ве излажам.
Сум ја гледал, не пасионирано, онака, колку да сум информиран и да не изгледам глуп кога ќе се најдам во друштво и кога ќе се потегне тој муабет.
Или ако сакате посликовито, ко што викаше едно мое внуче кога ќе го прашаше бабаму:
 „Се најде ли!?“
 Тој и велеше:
„Јадев ама ич не беше убаво!“
Така и јас, гледам Евровизија ама без ќејф, ја гледам колку да сум информиран.
Така и оваа година, како што почнува лека полека, да се забрефтува евровизискава еуфорија, така и ја полека почнувам да се информирам што се ќе се случува на тој панаѓур на суети.
Прво нормално, сакав да видам и да чујам, кој ќе не преставува нас, Македонија, на фестивалов и да Ви кажам веднаш, дека, од осамостојувањето до сега, за прв пат, ова според мене, имаме комплетен пакет, пеач и песна, за респект. Ова пак ќе речам, е мое, субјективно мислење, што незначи дека секој ќе се сложи со мене.
Калиопи, може да Ви се допаѓа или не, како личност, појава, ама да се спори за нејзиното искуство како пеач или за нејзините вокални способности, би било само јаде.е г...а за инат или занак за тотална „глувост“.
Песната е типична песна за тандемот Букле - Грил, кој низ годиниве наназад многупати се докажал како квалитетен, хитмејкерски и победнички, што е супер препорака за фестивал како Евровизија. Инаку мене лично песната ми се допаѓа  поприлично и тоа македонската верзија. И моја препорака до МРТВ, ако воопшто нешто им значи е, Калиопи да настапи со македонската а не со англиската верзија.

Откако видов кој ќе не преставува нас, тргнав да ѕирнам што одбрале бившите земјаци.
Најголем впечаток од сите бивш YU републики ми остави песната на Рамбо Амадеус кој е преставник на Црна Гора.
Песната е баш негова, ама онака, типично, типично негова. И незнам што ќе направи на Евровизија со таква песна, најверојатно ништо, арно ама, песната на Рамбо е единствена со порака и ќе биде испеана на англиски за да ја разберат сите, а нарочито ЕВРОПЕЈЦИТЕ, за кој е и наменета поракат во песната. Инаку Црна Гора за мене, има убедливо најдобар спот за својата песна, онака далеку, далеку, далеку................................, најдобар.
За по сликовито, спотот на Црна Гора е на Монт Еверест а следниот е некаде на Мртво Море, е толку е добар. И да не тупам повеќе ја ѕирнете го сами, ако веќе не сте го виделе, во што искрено се сомневам.
Мора да му се признае, Рамбо е оргинален, како впрочем и секогаш што бил.
Србите годинава се одлучиле за нивниот моментално, најголем поп хит мејкер, Жељко Јоксимовиќ. И веројатно не згрешиле. Човекот е како измислен за вакви и слични фестивали.
Иамше муабети дека песната му била плагијат, дека личела на ова:
Навистина незнам, а и не сум стручен за да оценам, можеби наликува, ама па за неизвешетно уво еден куп поп песнички личат една на друга, така да...., навистина незнам, просудете сами, а оргинлот звучи вака:
Хрватите за нивни преставник годинава ја одбрале Нина Бадриќ.
Одличен вокал, супер изгледа, што на вакви фестивали исто многу значи, а песната, песната барем за мене ништо посебно, нешто слично како српската, типична евровизиска.
Спотот на оваа песничка ќе биде интересен за понежниот дел на публиката, илимити за жените. То се да замјетити и од коментарите што се оставени на ТJУБОТ под него. Ај да не Ви расправам, еве па ѕирнете.
Босанците, чија поп и рок сцена во бившата ни држава беше една од најаките, годинава за свој преставник ја имаат извесна Маја Сар. Да бидам искрен јас до сега небев чул за девојкава, ама па тоа, знаејќи колку малку ја пратам нивната нова поп сцена, ништо незначи.
Инаку девојката, супер изгледа и одлично пее. Еден прекрасен баршунаст глас, кој би сакал да ми пее успаванки на увце. Песната, незнам, мене лично повеќе ми се допаѓа и од српската и од хрватската ама баш заради тоа мислам дека послабо ќе помине на Евровизија.
Еве чујте па пресудете сами.
Јанезите како свој преставник за оваа година ја имаат извесна Ева Бото, исто, нити видел нити чул, до сега. Песната се вика ВЕРЈАМЕМ или на нашки, ВЕРУВАМ ДЕКА.
Е сега незнам што Ева Бото ВЕРУВА ДЕКАќе направи со оваа песна на Евровизија, ама мене лично оваа песна од сите бивши YU, најмалку ми се допадна, еве чујте па пресудете сами.
Откако ги преслушав сите песни од бившите ни братски републики на ред дојдоа и останативе комшии, Грци, Бугари и Албанци.
ГРЦИТЕ, одбрале едно симпатично девојченце да пее некоја тралалајка и пак некој педерастични типчиња да скокаат околу неа, колку да ти покварат добар впечаток.
Б’ЛГАРИТЕ, одбрале една тетка која има поприлично оројентални црти на лицето, а и песната им има ориентален призвук во техно ритам. Ништо посебно.
Пее она нешто ТЕ ОБИЧАМ у песната, арно ама јас, искрен да бидам, ниту неа ниту песната не ги ХАРЕСВАМ а камоли да ги ОБИЧАМ.

АЛБАНЦИТЕ, направиле одличен пакет за оваа Евровизија. Супер песничка, одлично испеана од извесна Nora Nishliu  и уште поубав спот. Се на се, мене многу ми се допадна. Незнам како Вам. Ако сеуште не сте ја чуле и виделе, бујрум, па просудете.
Од останатите учесници на годинешнава Евровизија единстевно РУСКИНЕ БАБУШКИ ми го привлекоа вниманието и тоа не заради квалитетот на песната ами чисто како појава. Русите како да скакле годинава да се пошегуваат со овој фестивал на суетите и онака дискретно, од околу, да им кажат дека всушност не се сериозен фестивал туку чиста  заебанција, а на заебантски фестивал се учествува со заебантска песна.
Иначе групава со симпатични Руски Бабички се вика БУРАНУВСКИЕ БАБУШКИ.
Е тоа Ви е одприлика тоа, на кратко или малку подолго, моето согледување за годинашнава Евровизија. Веројатно ќе има уште некоја песна за паметење или барем песна која ќе предизвика внимание и од другите учеснички, ама па мене ме мрзеше да ги листам сите. А ако ги излистам сите нема да ми биде интересно да го изгледам самото натперварување.
Е, од сите овие што ги видов досега и што тука Ви ги представив, реално,:
- Ќе навивам да победи, нормално Македонија и Калиопи и мислам, дека ако некогаш сме    имале шанси да победиме тоа е овој настап. Ако ништо друго, сигурен сум дека ова ќе биде нашиот највисок пласман. НАПРЕД КАЛИОПИ!!!
- Највеќе ми се допаѓа - Рамбо Амадеус, најоргинале е човекот. А и ги дупчи ЕВРОПЕЈЦИВЕ, онака културно по европејски, што ми прави посебен ќејф.
- Највеќе шанси од овие што Ви ги представив да победи има Албанија, Македонија и можеби Босна.
- Нај веќвиѓено е Србија.
- Најдобар спот - Црна Гора иако и Албанија небеше далеку.
- Најзаебантска е песната на нашите најголеми словенски браќа - Русите.
- Нај лоша....И тука имав проблем да се одлучам помеѓу Бугарија и Грција, ама сепак мислам дека грчката песна е убедливо најлоша и тоа не заради тоа што со нив сме најзакарани туку, баш онака, најискрено е најлоша од сите.
- Најпросечни се Хрватска, Србија и Словенија, баш по тој редослед и ми се допаѓаат.
Ај доста Ви беше како за почетна информација. :P

Wednesday, March 21, 2012

ПАНТИЌУ ЈА САМ ИЗНЕНАЃЕН..., А И УВРЕЃЕН


Ова што го гледате на фоткава погоре, ако не сте информирани, како впрочем што не бев ниту јас, е........., незнам како да ја наречам, куќа не е, барем не за мои стандарди, арно ама ќе мора така да ја наречам, кога веќе сите медиуми во Македонија ја нарекоа така, кога го известија македонското пучанство дека била ограбена КУЌАТА на сопругата на покојниот Претседател Борис Трајковски, Г-ѓа Вилма Трајковска.
Значи, да не Ве држам во неизвесност ова погоре да ти било КУЌАТА на сопругата на покојниот Претседател Борис Трајковски, Г-ѓа Вилма Трајковска.
А јас пак, каков што ме дал Господ, наивен и неинформиран, кога прв пат го видов на фотка ова здание си помислив оти е некоја нова поликлиника, хотелче или пак некоја зграда за колективно домување. Кога, шипак, не сум погодил ниту од трипати.
А еве како одеше моетео просветлување.
Станувам наутро, некаде окол седум, спремам близначките за у градинка. Троа натегање...
Ми се спие.
Ми се кака.
Чекај да догледам ТИРЕКС ЕКСПРЕС.
И веќе некаде околу 08:10 сме во градинка.
Се враќам дома, Гоца (мајками) спремила кафе и со стариот седнуваме сите тројца да испиеме тоа кафето.
Пред мене ВЕСТ.......
Стариот уште рано рано купил. Не за друго, туку заради награднава игра.
Се се надева сиротиот, дека ќе му падне стан па да ме исели веќе еднаш од неговиот стан за да може барем на стари години на раат да си проживее со мајками.
Ама не удира гром во коприви, викаат старите.
Пуста желба и ништо повеќе.
На насловна на ВЕСТ, фоткава од погоре и со крупни црни букви, фонт четриесет и некој а може и поголем, пише, ОГРАБЕНА КУЌАТА НА ВИЛМА ТРАЈКОВСКА.
Во прв момент, не ги врзувам фотката и насловот во една целина, па отварам весникот да прочитам кој тоа се осудил да краде од жената на покојниот ни Претседател и што украл. Кога внатре повтрорно истата фотка со истиот наслов.
Гоца вика.......
Види ја ти Вилма у колкава палата живеела, нејзе баш и се погодил вдовичкиот статус!
Ај бе.., и викам јас. Не е можно целово ова здание да е нејзино! Мора ова да е некоја зграда за колективно домување во која Вилма има некој стан.
Ох море синко мој недоветен, простичок и лековерен. Не ти личи на годиниве што ги имаш да бидеш толку наивен. Каков стан, какви бакрачи, се што гледаш на сликава е нејзино, ми вели старата.
Ааа не, не е можно и велам јас. Покојниот може беше смотан, недораснат за функцијата која ја вршеше. Можеби изгледаше ко да паднал од Марс, можеби беше многу нешта, арно ама лопов не беше. Не е можно волку многу пари да смуфтал за нецели три години претседалствување со земјичка како Македонија. Тоа просто не е можно да го направил човек како него, ако заради ништо друго, тогаш заради фактот што човекот беше побожен, дури мислам беше и некој свештеник, Господ од уста не го вадеше.
Арно ама Гоца не се дава, никако да ја убедам. Мисли си ти така, ми вика, затоа ќе живееш во 60 квадрата заедно со мене и со таткоти цел век и ќе спиеш заедно со женати и со двете ќерки на еден кревет. Ееее, море синко мој простичок!
И така се расправаме ние едно половина час, пробувам јас да ја убедам нејзе, ми се подсмева она мене, кога ете ти и на вести на некоја од теливизиите истата куќа  и пак викаат КУЌАТА НА ВИЛМА ТРАЈКОВСКА. Е хебига, нема више бегање. И признавам на Гоца дека она е во право, а дека јас сум еден неинформиран, лековерен шутрак, што би рекла Најче.
Незнам зошто Ви го раскажав ова....
Можеби само да си олеснам на душава, оти навистина ми тежеше. Зошто едно е Најче да ме нарекува ШУТРАК, а сосема друго е мојата родена мајка да ми го каже тоа и најнакрај ептен трето и најболно е кага сам ќе осознаам колку голем ШУТРАК навистина сум бил.