Monday, August 11, 2014

Го испратив Дедо ми.............

Денес го испратив Дедо ми Глигорије...
Отиде.....
Некои би рекле, во вечните ловишта, а познавајќи го него, тој едноставно би рекол два метра под земја..........
Да, сигурно така би рекол, зошто едно од неговите животни девизи беше: „Једи, пи, веселисе и на онај живот посерисе!“
Отиде единствениот Дедо, што би рекла ќерками Ана, кој можеше да ни раскажува за Втората Светска Војна.
Нема да речам, „Бог да го прости“, не за друго, туку, покрај тоа што не беше кујзнае каков верник, јас, а он уште повеќе, не верувам дека во животот направил грешки за кои треба да се бара опрост од севишниот.
Ќе го паметам како „насмевка“, онака искрена, грохотна, машка, за цел комшилук да ја чуе.
Ќе го паметам како чудна комбинација на Балканец и Германец, комбинација не објаснива на луѓе кои не го познаваа лично.
Ќе го паметам како човек кој ми ги има купено првите фармерки во животот, ги донесе од Германија кога имав пет години.
Ќе го паметам, по првиот мој колт на каписли, по полицискиот мерцедес на батерии, кој патем речено го расипаа моите ќерки, з'ш додека јас бев дете, мајка ми го чуваше како сувенир во витрината.
Ќе го паметам како другар со кој си кажувавме вицови и кој никогаш не се лутеше ако го зезнеш патем, туку напротив, ќе се насмееше и ќе гледаше да ти врати со иста мера.
Помнам еднаш, собиравме сено заедно, што морам да признаам, поради неговата „огромна љубов“ кон физичката работа беше права реткост, како гром од ведро небо ме праша: „ А бе внук, ти знаеш српски!?“ Јас онака мокар позади уши, гордо му викам: „ Да бе, како не!“ „Е ај кога толку добро знаеш српски, кажи ми ти мене, како правилно се вели на српски, што да правам или шта да радим?“ „ Де бе Стари, не биваше нешто потешко да ме прашаш!? Па нормално, шта да радим!“ Му велам јас целиот онака озарен, демек сум го прешол.... „Ако немаш попаметна работа придржи му го на Брусли, рече Стариот и почна да се смее на цел глас и продолжи да работи а јас останав подзинат. Инаку за да биде појасно, Брусли беше ждребето на Миленија кое мирно пасеше покрај нас во ливадата.
Ќе го паметам, како човек кој сакаше убаво да се облече, човек чии утрински ритуал на лична хигиена траеше цел еден час. Човек кој не фаќаше никаква физичка работа без предходно да се облече во работничко одело и да стави ракавици на рака.
Ќе го паметам како голем гурман, хедониста, боемчина, кој обожаваше да седи со друштво по кафани да пие, да пее и да се весели но секогаш со мерка, никогаш да се опие и да не знае што прави.
Ќе го паметам и како човек кој исклучиво држеше до својата приватност, но истовремено уште повеќе ја почитуваше туѓата.
Ќе го паметам по многу негови изреки, дури може да се рече и мали мудрости од типот:
„ На кого му се умира нека умре, мене ми се живее.“
„ Нека живи здружен труд, а нек ради ко је луд.“
Ќе го паметам по приказните за војната и како тоа татко му Никола, инаку бивши џандар во Краљевина Југославија и партизански водич и курир за време на војната, го зезнал да не земе боречка пензија, затоа што кога Глигорије се приклучил на партизните, стариот краљевски џандар, буквално на клоци го вратил дома.
Ќе го паметам по приказните за младинските работни акции во повоена Југославија, Шамц - Сарајево и др. По песните што ги пееле бригадирите на тие акции.
„Дошло писмо из Берлина
Хитлер јебо Мусолина
а Гроф Ќано Рибентропа
па се тресе сва Европа...“
Едноставно ќе го паметам..................
Отиде Глигорије како што и живееше, како да сакал за последен пат да се пошегува со смрта, со сите што го познаваа.
Човекот кој никогаш не љубеше физичка работа почина косејќи го тревникот пред неговата куќа, нормално фул облечен во работничко одело, со чизми на нозете и ракавици на рацете.
Почивај во мир Стари, заслужи!
Sleep Tight, and Don't Let the Bed Bugs Bite.
Се гледаме можеби повторно некогаш.
А и ако не, и ова што го имавме како дедо и внук беше и повеќе од доволно.
Збогум Стари!

Saturday, June 7, 2014

РЕД И ПОРЕДОК

Малку ред и поредок не штети никому...
Ниту во фамилијата, ниту во државата, ниту во општеството.
Така барем јас мислам...
Некако сум така скроен... Одсекогаш ми пречело безредие и анархија, ситуациии кога, ниту се знае кој пие а уште помалку кој плаќа.
Луѓето кои веруваат во зодијакот ми велат дека тоа го носи мојот знак, не знам, можеби, јас не верувам во хороскоп, а низ животов сум запознал многу луѓе кои се родени во истиот хорсокопски знак како мене а биле тотално различни карактери од мене. Повеќе сум склон кон мислењето дека еден човечки карактер се гради низ животот, дека го градат дешаванките кои му се случуваат на човека и луѓето кои го опкружуваат.
Нејсе, зошто го почнав муабетов?
Синоќа, како што пишав веќе, чекав да ми дојде една група од 25 воени кадети на американската армија на гости... Во хотелот де, не дома.. :)
Поучен од слични ситуации, кои се случувале во минатото во хотелчево, каде јас или некој од моите колеги сме и рецепционери и портери и лифтбои и хаусмајстори и бармени и конобари, или со еден збор, поточно три, момчиња за се, очекував невидена калакурница во ниедно време, во глуво доба, во два часот по полноќ. Сознанието дека очекувам група на млади луѓе на возраст од дваесет години, уште повеќе ми ја подгрејуваше помислата дека ќе имам исклучително напорна ноќ. Но се излажав. Не предвидов дека тоа не се обични млади луѓе, ами идни офицери, чии животни навики и однесување во многу се разликуваат од оние на нивните врсници цивили.
Некаде околу два часот по полноќ пристигна групата а за неполн половина час сите се сместија по нивните соби без да им се чуе глас, без ниту една поплака за било што, без да тропнат ниту со вратите ниту со нивните војнички транспортни вреќи кои беа поприлично големи и тешки. Не се пожалија ниту на лифтот кој едвај собира двајца луѓе со по една торба, туку напротив, ги ставија своите торби на рамо и дисциплинирано без да проговорат ниту збор се качија по степеници до своите соби, некој од нив дури и до шестиот кат.
Откако се сместија просто не можев да си поверувам колку брзо и безболно се случи сето тоа. Не можев да поверувам дека овој пат имав помалку заебанции со група од 25 луѓе одошто сум имал со некој умислен Иранец или параноичен Германец.
Децава ме подсетија на времето кога јас служев војска, ме подсетија на редот и дисциплината која владееше во четата каде што служев, ме подсетија на коментарот на мајка ми по посетата на павиљонот каде што беше сместена нашата чета, - Зар ти си го местиш сам креветот!? Зар вие сами чистите во спалниве и купатилава!?, коментираше и прашуваше Горица, целата во неверување, дека нејзиниот осумнаесет годишен син, кој дома никогаш не беше си го наместил креветот и група од негови врсници може да бидат така одговорни, послушни, вредни и дисциплинирани.
Се се може кога се сака и кога има ред и поредок, или што би рекол дедо ми Глигорије, - Кад се зна ко коси а ко воду носи!
И не сум јас некој милитантен тип, напротив, не патам по униформи, тоа ќе ви го потврдат моите блиски кои знаат дека во животот два пати сум имал сериозна шанса да станам дел од воена формација како животен позив но сум одбил, баш од причина што не сум скроен за носење униформа, но имам чувство дека во државав ми фали  ред и поредок и тоа баш оној војнички.
Инаку децава сеуште ни се на гости и сеуште глас не им се слуша, мирни се како бубачки. Замислете место нив да имам дваесте и пет матуранти кои се дојдени на матурска екскурзија... Не сакам ни да замислам што би ми се случувало во моментов во хотелов, оти и тоа троа коса што ја имам на глава ми се крева како боцки на еж кога се брани од некое куче кога ќе помислам на таква ситуација.

Tuesday, May 6, 2014

ПОГЛЕДОТ НА МАЈКА МИ

Утрово Госпожата замина рано на работа уште пред 06:30.
Прва смена, што да се прави,c'est la vie, викаат Французите.
Така да јас ги спремив и ги испратив женските на училиште..
И не, не се фалам, го правам јас тоа бајаги често и морам да признаам, прилично вешто.
Хебига не се ова времињата на дедо ми Јастрат, ова се некој други времиња, такозвани УНИСЕКС...
Сори Дедо, ама се мењаат времињава ко луди, морам да се прилагодувам, не само јас ами повеќето од нас „силните мажишта“.
Нејсе, испратив женските. Гоца и Цоци испија кафињата и дневната доза медикаменти и по усталениот, формално никаде пишан, дневен ред на Гоца, почнавме со средување по дома.
Вообичаено, ништо страшно, ако го мрднам седмоседот и Гоца ги испере завесите, скоро па генералка, ама тоа е е редот кој Гоца го тера па, цели 45 банки и може бомби да паѓаат надвор, она од тој ред не се откажује.
На времето, кога беше помлада и далеку посилна, не дозволуваше никој да и се „меша у штипки“, односно да и помага. Сите не бркаше надвор, да не и пречиме и додека не завршеше со ритуалот никој од нас не се прибираше дома оти знаеше дека лошо му се пишува. Арно-ама, како и врвеа годиниките така и силата и дрчноста ја напуштаа па во последниве десетина години нема против ако некој и помогне во изведувањето на утринскиот ритуал. Мислам, никогаш не се понижила да побара помош, напротив, дури секогаш вика - „Остај, остај, ќе го направам јас тоа, не се мачи!“, ама во гласот и се познава дека не го мисли тоа и дека би и било мило ако некој од нас домашните и помогне, оти опцијата да остане станот не исчистен на еден ден не е ни под разно во нејзината глава и мислам дека, се додека дише никогаш нема ни да биде.
Така во последнава декада се почесто некој од нас и помага во „ритуалот“. Најчесто тоа е Госпожата, ама морам да признаам не ретко сум тоа и јас. Да ви кажам веднаш, иако сум машко сепак сум „син на мајка“ и најверојатно Гоца така јако ме има истренирано, што морам да Ви признаам, дека и мене баш не ми се допаѓа идеата станот не исчистен на еден ден.
Нејсе, да се вратам на приказната, поточно на лајт мотивот кој ме повлече да пишувам.
Средивме со Гоца по станот и земав да си направам едно кафе а она нешто довршуваше во купатило.
Го смутив кафенцето, земав кексите и трганв од кујна накај дневна на раат да се напијам кафе.
Излагам од кујна во ходник и ја гледам Гоца ме гледа со еден поглед.............., не можам да Ви го објаснам, истовремено и среќен и тажен. Од очите во тој момент и читав насмевка, топла мајчинска, а на образите и се тркалаа солзи.
Кажи Гоцо, што те мачи!? и викам....
Ништо синко..- ми вели, те гледам и си викам, кога поминаа 45 години?! Како вчера да беше кога те родив во болницата во Бањица.
Да, навистина, за недела дена полнам 44 години! - и реков и продолжив да ја задевам.
И сега!? и велам јас, тебе како да тие жал галиба за нешто?
Не,не! ми вика Гоца,- Како жал, само се чудам кога поминаа толку години.
Тоа беа последните зборови што ги изустивме на таа тема, не рековме ништо друго,  а јас по неколку часа заминав на работа.
Арно-ама, откако ја видов утрово Гоца во ходникот со тие нејзини, истовремено насмеани и насолзени очи, цело време ме гони една мисла. Што ли и се вртело низ главата во тој момент на мајка ми?
Веројатно целиот нејзин живот и поминал како на филм во тие мигови. И како сечии живот впрочем, и нејзиниот бил проткаен со убави и лоши моменти и затоа веројатно таа мешана емоција во нејзините очи, истовремено и среќа и тага. Среќа за сите убави работи што и се случиле и што ги постигнала, за децата, за внуките. А тагата?! Тагата веројатно за она што не успеала да го направи а сакала, за младоста, за силата.....
Се си мислам, во тој нејзин поглед беше дефиницијата што значи да си родител. Не, не можам да ја пишам со зборови, ама кога и ги видов очите ја почуствував.
Не знам зошто ви ја раскажав приказнава, ама ми притискаше одвнатре и сакаше да излезе надвор, не успеав да ја сочувам само за себе, морав да ја споделам.
Си мислам, ако не штети, можеби ќе користи некому.

Sunday, April 27, 2014

SUSKA или ШУТКА

It seems that i can't find my way to "SUSKA", will you be so kind to show me on the map the easiest way to go there? - ми вика едно Германче кое со женатаму и у ште еден пар нивни пријатели дошло да ја види „Чудесната Земја Македонија“.
ШУШКА?????! - целиот у прашалници повторувам јас..
Yes, yes, "SUSKA"! - па ми вели Германчето, арно-ама, кога ми го виде изразот на лицето му стана јасно дека ќе треба да ми дообјасни кај сака да оди ако сака да му помогнам, па почна троа да се мисли со што најдобро би ми асоцирал.. По неколку секунди му светна нешто, тоа му се виде по озарениот израз на лицето и почна да вика, целиот онака озарен - Zigeuner, Zigeuner!!! - мислејќи очигледно на Ромите и Шутка.
Шутка! - му викам јас!?
Yes, yes, SHUTKA, - целиот радосен што конечно се разбравме, ми вели Германчето и пак повторува, - SHUTKA, ZIGEUNER, ya, ya....
Му објаснив како да стигне до Шутка и пробав да му објаснам дека не е политички коректно Ромите да ги нарекува Цигани... За ова првото сум сигурен дека ме разбра, ама за второто не сум баш.. Ако е да се суди според изразот на неговото лице додека му го објаснував тоа, не ќе да ме разбра...
Хебига, како вика наш народ!? - Попот не го гледај што прави, слушај го што ти зборува... , така и ние, не треба да гледаме дека Германците, Ромите ги викаат Цигани, треба да ги слушаме нивните препораки дека оваа декада што помина е декада на Ромите а не на Циганите, како што милува нашиот народец да каже.
Ај убав ден на сите... :)

Friday, April 25, 2014

ТЕ ПОБЕДИВ, ТЕ ПОБЕДИВ!!!

Знам дека овие денови малку што ве интересира ако не е врзано со Грујо, Мујо, Зајо и  предстоечките избори, ама ниту животот почнал со овие избори а најверојатно нема ни да заврши со нив иако за ова второво не можам да гарантирам, не за друго, туку баба ми не се викаше Ванѓа :P , ама јас сепак ќе пишам еден статус неврзан со избориве а врзан со бабами Флорика................ не Ванѓа. :)
Нејсе.....
Како што знаете, а можеби и не, не е важно, јас од пред извесно време почнав редовно, еднаш неделно, кога сум слободен, да се качувам на Водно. Така и вчера. Јас слободен, денот не баш убав, ама ко што викаше еден осумдесет годишен дедо - палнинар, - Нема лошо време има лошо облечени луѓе, се качив на врв Водно.
На патеката, а и горе на врвот, бев потполно сам, буквално никого немаше на Водно, ова ако не ги сметам овие од Г.П. ГРАНИТ што по налог на Владата решиле да го снижат водно, они се нели работно ангажирани и не се рачунаат (извинете на србизам).
А една пролет пукнала на Водно, не можам да Ви опишам. Немало таква пролет у градов па и во државав..., не паметам од кога. Нестварно зеленило, птици пеат чиниш не си на Водно, ами во Амазон. Со еден збор, или сепак два, „Лепота Порока“. :)
Некаде пред врвот ја слушнав кукавицата како кука и ми текна на баба ми Флорика....
Како дете, цело лето, а богами и голем дел од викендите во текот на годината, ги поминував со неа во Дуф. Така да, сакал јас или не, таа ме научи на многу работи во животот. Едно од нив беше дека, од некаде пред Ѓуѓовден, кога во оклината на Дуф ќе запролети, човек не смее наутро да излезе надвор во природа пред да касне нешто, зошто може да се случи, кога ќе излезе надвор да ја чуе кукавицата како кука, а ако такво нешто се случи а ти немаш ништо презалогаено пред тоа, постои верување во народот дека кукавицата ќе ти ја земе сета сила и нема да можеш да завршиш ниту една работа што си ја испланирал за тој ден.
Затоа сите бабовци и дедовци во Дуф на своите внуци не им дозволуваа наутро да излезат од дома без да стават барем едно залче леб во устата.
Баба ми Флорика ми велеше исто така, дека кога наутро за прв пат ќе ја чујам кукавицата треба гласно да и кажам - „ТЕ ПОБЕДИВ, ТЕ ПОБЕДИВ!!!“, за да ме чуе и да знае, дека сум бил послушно дете и сум доручкувал пред да излезам од дома.
Така и вчера утро кога ја чув кукавицата на Водно како кука, прво на што се сетив беше баба ми, и за момент како да го чув нејзиниот глас како ми вика, - кажи и дека ја победи, кажи и дека беше умен и дека утрово кога излезе касна нешто, кажи и!!!, ми велеше старата........., и одеднаш почнав на цел глас да викам, - ТЕ ПОБЕДИВ, ТЕ ПОБЕДИВ, ТЕ ПОБЕДИВ!!! и ми потекоа солзи...........
Ми недостасува баба ми Флорика и нејзината мудрост и сила.
Не знам зошто Ви ја раскажав приказнава, ама си мислам ако не штети можеби некому ќе користи.

Како и да е, животот е многу повеќе од избори и расипани политичари.

Saturday, April 12, 2014

НЕЌЕ КОЦКА ПОШТЕНОГ ЧОВЕКА

„Неќе коцка поштеног човека!“ - викаше другарми Мирсад звани Батко кога ќе седневме да играме „триесет и еден“ и ќе почнеше да губи.
Оваа негова (сега дали е баш негова не знам а не е ни битно) поговорка, ми има останато во сеќвање и секогаш ја врзувам со случки кога поштени и пристојни луѓе ќе пробаат еднаш во животот да направат некоја непоштена и непристојна работа и обично тоа завршува така што цел свет им се руши на глава.
Така и јас вчера...
Бевме со Госпожата до РАМСТОР и во маркетот пазаревме некој потребштини за по дома. Испазаривме и со количката ги донесовме потребштините до афтото. Додека ги стававме во гепек почна силно да дува и врне. Како афтото ни беше паркирано далеку од самиот влез на молот а надвор беше кијамет, Госпожата ми предложи количката да ја оставиме на паркингот кај што ни беше паркирана колата а не да ја враќам назад до маркетот како што обично правам. Малку се подумав и почнав да се противам на идеата арно-ама, кога видов дека насекаде низ паркингот имаше оставено колички од маркетот си реков ај и јас ќе ја оставам. Ама некое внатрешно „ѓаволче“ не ми даваше да ја оствам на самиот паркинг туку ја поткачив на тротоарот, демек да не им смета на другите посетители при паркирањето на нивните автомобили и тргнав да влегувам во кола. Во истиот момент толку силно дувна ветер што ја преврте мојата количка и од тротоарот ја фрли на сред коловозот, цела среќа во моментот не поминуваше ниту една кола па не направив некоја голема беља. Се погледнавме со Госпожата и почнавме да се смееме. „Неќе коцка поштеног човека!“
Не го бива вака Душане, си реков, ја земав количката и како многупати дотогаш ја однесов кај другите колички во маркетот.

Saturday, April 5, 2014

МОМОКОТ И ГАЗДАТА

Ова е една приказна за еден момок и еден газда. Приказна како и секоја друга ќе речете и ќе сте во право. Ништо посебно...... Но, сепак има нешто што оваа приказна ја прави посебна, поинаква од другите слични такви. Посебноста е во тоа што таа нема крај. Нема крај не оти не сум сакал да ви го раскажам туку заради тоа што и јас не го знам крајот на приказната, иако можеби го наслутувам. Нема крај од проста причина што сеуште тече, приказната сеуште се одвива и навистина не би знаел да ви кажам како со сигурност ќе заврши.
Нејсе, еве вака....

Скоро четврт век еден сиромав момок му слугувал на еден исти газда...
Се сретнале сосема случајно, впрочем како што луѓето вообичаено се среќаваат. Ги запознал еден заеднички познаник. Сиромавиот барал работа а газдата момок кој му требал да му ги врши  работи кој не стигал да ги заврши самиот. И да се разбереме, ниту сиромавиот не бил она, голтар што се вика, да нема за што пес да го уапа, ниту пак газдата бил некој голем газда да спие на пари. Едниот бил нормално момче од работничко семејство кое сакало да се тргне од јаслите на родителите и да почне сам да печали за живот, а другиот бил добростоечки средновечен човек од „добра„ фамилија кој бил цврсто решен да биде баш оној кој ќе се памти во фамилијата по својата одважност, храброст, инвентивност и на крајот на краиштата по својот сенс за печалење пари.
Момчето било младо, мирно, послушно и работливо, баш какво што барал газдата, а тој бил поштен, добар, милозлив, добар учител, со еден збор, газда каков ретко се наоѓало во тоа време во таа земја.А згора на тоа бил и човек, во вистинска смисла на зборот, ги сослушувал луѓето сочувствувал со нивната мака и ако можел им помагал. И така тие двајцата баш се нашле, што вели народот и почнале да функционираат скоро беспрекорно, чиниш векувале заедно.
Врвело времето а тие двајца работеле вредно и од ден на ден го зголемувале богатсвото на газдата. Газдата бил толку задоволен од својот момок што не го сметал за момок-работник, ами го сметал и го сакал како трето куче во домот. И немојте да се смеете за оваа моја опаска, тоа дека го сакал како трето куче во домот значело многу, затоа што газдата имал две вистински кучиња кои по жената и децата му биле најмили на светот, така да, да бидеш трето куче во домот на газдата навистина значело многу.
Момокот бил задоволен од својата положба во тој однос помеѓу него и неговиот газда, не оти печалел многу пари, туку таков бил по природа, скромен и за воља на вистината малку простодушен и со голема вреба во луѓето. А му се бендисувал и односот кој го имал газдата према него и тоа што бил како дел од фамилијата, трето куче нели.
Врвеле годините и газдата станал асли газда, со сите нишани а положбата на момокот не се сменила, барем не на поарно. Единствено што се сменило бил самиот газда. Веќе не бил така трпелив како некогаш и со разбирање кон проблемите на обичните луѓе. Ги гледал некако од високо и не сакал или и не можел да ги разбере нивните маки и проблеми. Момокот ја забележал промената но ја правдал со големиот ангажман околу работата и се си мислел дека кога газдата ќе спечали доволно пари, ќе се смири и повторно ќе биде оној стариот.
Хе, ДОВОЛНО ПАРИ! Не знаел сиротиот простодушен момок дека такво нешто не постои. А како и би знаел.
Дошло време кога газдинството толку многу се зголемило што момокот веќе не можел да стигне да ги заврши сите работи. Се договориле со газдата дека ќе вработат уште работници. Така и направиле. Пуштиле абер дека на газдата му требаат работници а сите заинтересирани оделе на муабет прво кај момокот па потоа кај газдата и така биле избрани да работат за газдата. Во работата нормално ги воведувал момокот, кој на сите им објаснувал што и како треба да работат. Малку му било тешко истовремено да ја врши сета работа и да учи нови деца како се работи ама со умот си велел дека тоа нема да трае долго и дека откако ќе ги обучи новите работници тој ќе си ја добие новата залужена (барем според него) позиција, втор човек на газдинството. Арно-ама, газдата не мислел така, а секогаш е побитно што мисли газдата од она што го мисли момокот.
Работата растела, богаството на газдата исто така, а момокот иако не ја добил заслужената (барем според него) награда, продолжил да работи на газдинството како да работи лично за себе, а што е уште побитно, ги учел и сите останати работници да работат и размислуваат како него. Бидејќи бил во суштина добар човек, човек од збор и работник кој секогаш иако најстар највеќе работел, останатите работници многу го почитувале и за жал, а голема среќа на газдата, го следеле неговиот пример, односно, работеле на газдинството како да работат на нивата на татко им.

Поминало време и ништо значајно не се променило, освен што лека - полека, старееле и газдата и момокот.  Иако станал свесен дека без разлика колку придонел за благосостојбата на газдата, нема да биде вреднуван и почитуван ништо подобро од било кој новодојден работник на газдинството, туку напротив, ќе биде ист или дури и помал во очите на газдата со сите останати работници, тој во својата простодушност не успевал да смогне сили  да го напушти газдата и газдинството, или барем да побара од газдата да биде вреднуван повеќе од останатите работници. Сеуште во него тлеел оној инстинкт на кучешка верност кон стопанот кој толку длабоко бил всаден во него што момокот заради тој инстинкт низ годините пропуштил неколку добри прилики за подобро платена работа.
Дошло време и момокот се оженил, створил и фамилија. Веќе не мислел само на себе и на својот опстанок, на плеќи му лежеле и добробита на неговите деца и фамилија, тие само ги ојачале прангите со кој бил врзан за газдата.  А газдата како да го чувствувал тоа и во секоја прилика, не директно, ама онака одоколу, но сепак доволно јасно и гласно за момокот да разбере,му го предочувал фактот дека веќе не е така млад а носи и „товар“ на своите плеќи.
Иако длабоко во себе не сакал да се помири со таа состојба, во реалноста се’ правел како да се помирил и предал на судбината. Таа двојност помеѓу чувствата и акциите го јадела одвнатре и често го фрлала во депресивни и нервозни расположенија кои неговите блиски ги забележувале но не можеле да си ги објаснат. Момокот точно знаел од каде идат тие негови фрустрации но не сакал никому да признае, дури ни на сопствената жена. Често сонувал буден како седнува во четри очи со газдата и во отворен муабет му кажува се што му лежи на душата, се што го мачи и тишти сиве овие години. Но тоа било само,  иако буден додека го сонувал, тоа сепак бил само сон, кој момокот никогаш не собрал храброст да го преточи во јаве..
Еве и ден денес сеуште го сонува, впрочем тој сон му е единствениот издувен вентил преку кој му олеснува на душата.........
Момокот сеуште работи кај истиот газда и тоа со истата посветеност и одговорност кон работата како и првиот ден. Но одењето на работа веќе не му причинува задоволство како некогаш, туку напротив, кога оди на работа како да оди на бесилка, нозете му се враќаат назад. И тоа го чини исклучително несреќен, зошто сега е свесен дека залудно му ги дал најубавите 25 години на газдата кој умешно ги искористил за свое богатење а не смогнал доволно доблест барем со еден гест да му го признае тоа на момокт, а тоа толку би му значело, повеќе дури и од било какви пари. Баш напротив, газдата ја користи секоја прилика да му предочи дека тој не е ништо специјално на газдинството, дека е ист како и стите останати работници и дека како му врват годините станува се помалку вреден за газдата и газдинството и дека треба да биде благодарен што ете, од сожалување и милост, газдата сеуште го чува на газдинството.
Ќе продолжи..........

Thursday, April 3, 2014

ЧЕТРИ „КРКУШКИ“Завчера сабајле земав тоа сметките од над телевизорот, таму ги собирам додека не земам плата за да ги платам, земав дигитронот и почнав да правам математика. Излезе една „убава“ цифричка... Потоа отворив „чекмеџето“ кај што ги чувам парите цели 2-24 часа, зависи која смена сум на работа и му ја избројав дотичната цифра на татко ми, му ги тутнав и сметките и го испратив да ги плати.
Арно-ама, гледам у чекмеџето - чудо, останале цели четри „кркушки“.., а бе јазикот до земја мислам ми падна кога видов, просто не можев да им верувам на очите. Гледам на телевизорот, гледам до него, под него, нигде заборавена сметка, се сум му дал на стариот да плати. Ја прашуем старата да не не стигнала некоја сметка, ми вика не...
Целиот у прашалници, уште не можам да им поверувам на очиве и повторно ги бројам парите у чекмеџето, број, број, па четри „кркушки“ испаѓаат.
Еееееее, мајката...
Полека почнав да се подрадувам по малку, онака плашливо со неверица..
Цело време не можев да си објаснам како овој месец успеавме да „уштедиме“ толку пари ...
Еднаш дури си помислив дека некој од домашните се шегува со мене, оти нели први април и то, арно-ама, тоа одма го отфрлив како опција, знам нема никој по дома толкав кеш да си игра мајтап со мене, па ако сака да биде и Св. први април. Така да се помирив со фактот дека ете, јас и моите дома овој месец сме биле поприлично штедливи и сме успеале да уштедиме пристојна цифра пари.
И така цело време јас у некое фино расположение. Дојдоа и клинките од училиште. Вообичаено ми дадоа „рапорт“ како си поминале, беа пресреќни оти учителката не им дала ништо за домашно и то..
Седнаа к'снаа малку и додека јадеа јас па продолжив да ги давам со обврските кои ги чекаат тој ден иако они не ми беа баш расположени за такви бош муабети, паметот им беше негде надвор, кај љуљашките пред зграда. Ама јас сум ти упорно типче, чиниш питбул, кога се работи за обврски и додека не се средат, мислам обврските, нит јас сум раат ниту другите ги оставам раат. Така женските, видоа -  невидоа, мораа да ги донесат тоа ранците од „БРЕЈН О БРЕЈН“ и да седнат да решат некоја табела пред да излезат надвор.
Вади Ана книгата и ми ја дава да видам што треба да сработат „и у том моменту је дошло до прекида филма“, мојата радост за уштедените четри кркушки се распрска како балон од сапуница кога од книгата испадна уплатницта за „БРЕЈН О БРЕЈН“ курсот која гласеше точно на ЧЕТРИ ИЛЈАДИ ДЕНАРИ.....

Tuesday, March 25, 2014

УБАВ ДЕН

Убав ден вчера.......
Ми почна рано, уште во 05:00....
Со првата пееска, 05:30, ја опраив од прва до последна и потоа како на времето правац Врв Водно.
По пат никој, само јас, птиците и нивната прекрасна песна.
Горе ме дочека сонцето дежурниот полицаец и уште двајца ентузијасти како мене. Мир, тишина.........., атмосфера која не може со зборови да се опише, а таму долу, во смогот, Скопје сеуште спие. Го гледам и да Ви кажам, вака од далеку воопшто не изгледа лошо........., птиците имаат поубава перспектива на нештата.
Се симнувам, по пат серќавам многу луѓе кои решиле убавиов ден паметно да го искористат. 
„ДОБРО УТРО!“ 
Знаете!? Онаа убава навика да го поздравиш секој еден што ќе го сретнеш на планина, небито, го знаеш ли или не.
Стигам дома. Моите само што се разбудиле.
Се средуваме, доручек, троа ТВ, малку БРЕЈН О БРЕЈН вежба со женските и доаѓа време за роденден кај Деан и Мила.
Они на роденден во МИЛЕНИУМ јас во кладилница, пијам кафе, гледам утакмица и ставам едно лифче колку да утепам време. Не ја ставив Барса, а требаше.
Завршува роденденот, ја собираме и Биба и правец Драчевсбург на врзување патлиџани.
Работа и троа песна, така велат настанал блузот....., а да, и чувството дека си полезен, прекрасно чувство....
Слушаме како МЕТАЛУРГ победува.....
Работава привршува, троа умор ама сладок, ништо страшно.
Вечерата посна ама преслатка, веројатно е таква зошто е заслужена.
Некој се спрема за финале на Х-ФАКТОР некој за РЕАЛ-БАРСА. Погодувате за што се спремав јас.
Туш, утакмица и сон на праведник...
Прекрасен ден...

Friday, January 31, 2014

Buena suerte, amigo, que Dios te acompañe!

Пред пола сааат у хотелче ми влегуе едно чиченце со црвен шушкавец на себе, стегнат у измастени фармечиња, и некој гојзерици на нозе и ми вика : buenos días señor!
Buenos dias, му викам јас.
Habla español?, ме прашува необичново старче.
No, му викам јас. English?!, па прашује старчето. Yes, му велам јас.
Yo un poco parla angles, ми вика старчето и ми се смешка низ пожолтените мустаќи.
Што со раце што со тоа троа англиски што го збори, ми објаснува зошто влегол во хотелчево и што му треба. На помош ми идат и оние десетина зборови шпански што ги имам научено од „КАСАНДРА“ на времето. Човек да се чуди што се нема да му се најде у животот....
Нејсе.........
Чичево, кое подоцна дознав, има 72 години, тргнало на пат околу светот со бицикло. Некаде во Италија му го крадат првиот точак но за среќа „кенгурчето“ со пасошот, парите и кредитните картички останува кај него. Дедето не му се сакалдисува многу за украдениот точак, оди во првиот точкарски дуќан, си пазари нов и си го продолжува патувањето низ Словенија, Хрватска и стига во Србија. Тука му се случува и вториот пех, повторно му го крадат точакот, арно-ама, пасошот и новчаникот повторно преживуваат, па чичето си пазари нов точак у Белград и продолжува према југ.
Некаде пред Ниш, Мотел НАИС заноќува и тука му се случува најголемиот пех. По трет пат му го крадат бициклото но овој пат му оди и новчаникот со сите пари и кредитни картички, единствено што му останува е пасошот.
Курата среќа, би рекол јас, би се изнервирал до зла бога и страшно би се замислил што и како ќе правам, веројатно и би се уплашил онака својски и веднаш би барал чаре да си се вратам дома најбрзо што можам.
Ама тоа јас..........., не ова чиче, високо метро и желба за растење, со црвен шушкавец, измастени фармерки и некој браон гојзерици, со брада бела како дедо Мраз, не тој!
Тој, опцул 2-3 пати (претпоставувам), и го продолжил своето патување велејќи „кар бо па бо“(пак предпоставувам), на шпански нормално, само што јас не научив од „КАСАНДРА“ како тоа се вика на шпански па го плеснав тука на словенечки.
И продолжило храброто старче пеш до Ниш.
Таму се запознал со извесен Светислав, кој откако ја чул приказната на старчево му подарил ново бицикло и 1000 српски динари и го направил своерачно, првиот внес во книгата за впечатоци која старчето ја отворило од тој ден во еден нотес кој го имал со себе.
Добриот Србин - Светислав пишал: „Помогнтете му на ова храбро старче, добри луѓе, да стигне до првата Шпанска Амбасада за да може да си го продолжи своето патување околу светот.“ Сето ова пишано на српски и на кирилица.
И тргнало старчето повторно на пат. За дивно чудо по патот еден куп добри луѓе, сите му помагале на храброто Шпанче. И секој му пишал по нешто во неговата книга на впечатоци. Дури некој попатни хотели и мотели кои го примиле на ноќевање, во книгата освен текстот ставиле и печат и потпис и му дале и нивна визитка.
To make a long story short, чичево така, со помошта на добрите луѓе кои ги среќавал попат, успеало да стигне до Скопје, каде се надевало дека ќе најде некој шпански конзулат или амбасада и ќе може преку нив да си среди со украдените кредитни картички за да може да си го продолжи патувањето.
Арно -ама, се испоставило дека среќата не му е баш прва другарка на старчево. Во Скопје Шпанија нема свое дипломатско претставништво. И, старчево, повторно во небрано.
Со бицикло, пасош, еден мал шатор а во голем град.... Некако му било шубе да постави шатор у парк и да преноќи, па трга по маливе хотелчиња низ градов да праша може ли да заноќи некаде гратис и така стига и до мене.
Откако му ја чув и прочитав приказната, да беше до мене, старчево ќе преспиеше и ќе се истушираше а и ќе к‘снеше нешто следното утро за појадок во хотелчево. Арно-ама, за жал, не е до мене. Да бев трета смена, ќе преспиеше тука на рецепција, ама не бев, па му дадов едно чајче и мапа на Скопје со обележани мали и поголеми хотели во градот и го испратив. Се надевам дека ќе се најде некој и во Скопје кој ќе му помогне, ако не повеќе, тогаш да ја прегрми ноќва на топло за утре одморен да тргне накај Тирана.
Го испратив ама еве ми остана во мислите.
Што човек треба да бидеш за да на 72 години  тргнеш да го обиколуваш светот на бицикло?
Цело време ми ѕвони низ главава.
Би можел ли јас некогаш да се одлучам на таков чекор? И кога сме веќе кај ова прашање, колкумина од Вас драги мои, би можеле да се осудат да тргнат на вакво патешествије?
Buena suerte, amigo, que Dios te acompañe!
 Не знам зошто Ви го раскажав ова, навистина не знам, ама ко што вика Лане Гутовиќ, ако не штети тоагш некому можеби ќе помогне.  

Thursday, January 2, 2014

ПОПОВА ШАПКА


Бев на Шапка пред некој ден, мислам дека и се пофалив со дузина фотки за тоа.
Не бев бил на Шапка не знам, можеби цели триесет години. Не сум скијач, не дека не сакам да скијам ами никогаш не сум имал доволно пари да си го дозволам тој прекрасен спорт, а снег и планина не ми недостасувале од проста причина што сум од Дуф, а Дуф , како впрочем и Шапка, се наоѓа на падините на нашата најголема планина - Шара, така да, како што реков, снег и планина не ми недостасуваа.
Нејсе, отидовме....... По пат си мислев кујзнае колку се променил нашиот најголем и веројатно најубав ски центар за овие триесет години, си мислев нема да го препознаам.
На мое големо чудење кога стигнавме горе, скоро ништо се немаше променето, барем не на подобро. Сеуште стоеа истите хотели изградени во дамнешно комунистичко време, само што сега беа стари и изветвени со пропаднати фасади и искршени прозорци. Тажна слика во една прекрасна природа. 
Снег имаше сосема доволно за скијање и останати зимски лудории но за жал ниту една жичара ниту ски-лифт не работеше. Скоро да немаше ни каде чајче да се напиеш, бидејќи единствени ресторани кои работеа беа ресторанот на Хотел СЛАВИЈА и ресторанчето во манастирскиот комплекс и ништо друго.
Во едниот имаше чај ама скоро да немаше кој да те послужи а во другиот обратно, едно две-три млади момчиња од петни жили се трудеа да ги послужат сите посетители арно ама им снема се, и чај и кафе и топло чоколадо и рум, им остана само Скопско Пиво.
И сега да се разбереме, не бев јас горе во некој бош ден, времето беше прекрасно, мирно, сончево, беше продолжен викенд и снег имаше во изобилство а и посетители не недостасуваа. Значи сите предуслови беа исполнети Шапка да функционира во полн капацитет а не како Врв Водно во сред недела по невреме.
Чудно...  Имав чувство дека надлежните, да не речам Власта, и Централна и Локална, како да дигнале раце од еден од првите а веројатно и најголемите ски-центри на Балканот. Немав, и сеште немам прества зошто? Цело време се прашував како Хрватска од едно смешно брдо како Сљеме покрај Загреб кое вистински снег гледа два дена во годината може да направи ски-центар на кој ќе се одржуваат трки од светскиот ски-куп, а нашата држава од Шапка не може да направи ниту едно пристојно место за рекреација на жителите на Куманово, Скопје, Тетово, Гостивар и да не редам, а не нешто повеќе.
Навистина размислував и сеуште размислувам, зошто на Шапка ситуацијата е таква каква што е, т.е. никаква. Единствено нешто што ми паѓа на памет е тоа дека ВМРО и ДУИ ја имаат веќе поделено Македонија на „НАША“ и „ВАША“ и едните не сакаат да удрат ниту една шајка на Шапка оти во таа поделба нели, Шапка припаѓа во „НИВНИОТ“ дел на Македонија а не во „НАШИОТ“, а другиве пак веројатно чекаат поделбата да си добие и писмена форма па потоа кога ќе имаат и официјална тапија за Шапка да почнат да градат. Дотогаш, драги мои, ако сте за снег и скијање, фаќајте Банско, Златибор или евентуално Пелистер, з’ш ако чекате на Шапка да се оправат работите ќе се изначекате......... Впрочем, има уште многу знајни и незнајни јунаци кои чекаат да им се излее некој милијонски споменик во бронза, а тие, за жал, имаат предност пред една планинска убавица каква што е ПОПОВА ШАПКА.